30 czerwca 2021 r. odbyło się webinarium zorganizowane przez Stowarzyszenie PRiK przy udziale Izby Gospodarczej „Wodociągi Polskie”. Internetowe seminarium „Wybrane zagadnienia techniczne i normalizacyjne nowoczesnych rozwiązań sieci wodociągowych i kanalizacyjnych z tworzyw sztucznych” miało na celu przybliżenie uczestnikom najistotniejszych aspektów związanych z problematyką projektowania, budowy i eksploatacji sieci wodo ciągowych i kanalizacyjnych z tworzyw sztucznych.
Spotkanie rozpoczęła prelekcja „Aspekty środowiskowe doboru materiałów dla podziemnej infrastruktury wodno-kanalizacyjnej”, którą wygłosił Piotr Falkowski, dyrektor biura Polskiego Stowarzyszenia Producentów Rur i Kształtek z Tworzyw Sztucznych.
Piotr Falkowski posiada ponad 30-letnie doświadczenie w branży sanitarnej, zdobyte podczas wieloletniej pracy w zakładach wodociągowo-kanalizacyjnych, biurach projektów oraz u jednego z wiodących producentów systemów sanitarnych z tworzyw sztucznych. W trakcie swojej prelekcji poruszył kwestie środowiskowe dotyczące systemów wodociągowych i kanalizacyjnych, które stają się obecnie bardzo istotnym elementem dyskusji publicznej.
Korzyści wynikające ze stosowania rozwiązań SMART we współczesnych miastach przedstawili Karol Marzejon, Mateusz Dybiec i Aleksandra Przybycień. Na przykładzie rozwiązania nadzorującego pracę zbiornika retencyjno-rozsączającego oraz monitorowania jakości wody w sieci wodociągowej pokazano, w jaki sposób rozwiązania SMART mogą przyczynić się do polepszenia jakości życia w naszych miastach.
Systemy zagospodarowania wód opadowych i roztopowych stają się istotnym elementem walki ze skutkami suszy oraz przeciwdziałania powodziom. Jednym z nich są systemy rurowe dużych średnic, zapewniające wszechstronność ich zastosowania.
O problemach związanych z retencjonowaniem wód opadowych w zbiornikach rurowych w trudnych warunkach lokalizacyjnych mówił Paweł Birecki, posiadający ponad 20-letnie doświadczenie w projektowaniu, doborze i optymalizacji sieci kanalizacyjnych oraz wodociągów, a także w zabudowie kolektorów z rur polietylenowych o dużych średnicach.
Jak można zbadać właściwości systemów skrzynek retencyjno - rozsączających, aby mieć pewność co do ich długotrwałości - przy uwzględnieniu kwestii poddawania tych systemów różnego rodzaju obciążeniom? Agnieszka Wrzesińska, menedżer odpowiedzialna za wdrażanie i rozwój produktów związanych z zagospodarowaniem wody deszczowej w jednej z firm członkowskich PRiK, poruszyła tematykę parametrów projektowych i obszaru zastosowania tworzywowych skrzynek wg PN-EN 17152-1 „Systemy przewodów rurowych z tworzyw sztucznych do bezciśnieniowego podziemnego przesyłania i gromadzenia wody nieprzeznaczonej do spożycia -- Skrzynki stosowane w systemach do rozsączania, retencji i gromadzenia -- Część 1: Specyfikacje skrzynek na wodę opadową wykonanych z PP i PVC-U”.
Webinarium zakończyła prezentacja Marioli Błajet pt. „Warunki techniczne wykonania i odbioru zewnętrznych bezciśnieniowych i ciśnieniowych systemów z tworzyw sztucznych i co z nich wynika?”.
- Branża wod-kan przez lata przywykła do stosowania warunków technicznych wykonania sieci jako użytecznego narzędzia. Uniwersalne warunki techniczne nie uwzględniają jednak możliwości, jakie kreują niektóre systemy rurowe o unikalnych właściwościach. Nawet najnowsze wydania warunków nie wykorzystują osiągnięć nauki, które prowadzą do bardziej innowacyjnych czy bardziej ekologicznych rozwiązań w branży. Szansą na poprawę tej sytuacji jest Polska Norma PN-C 89224 – mówi Mariola Błajet.
Prelegentka jest absolwentką Inżynierii Środowiska na Politechnice Poznańskiej, obecną od kilkudziesięciu lat w branży wod-kan. Od 2001 r. jest członkiem Polskiego Komitetu Normalizacyjnego KT 278 ds. Wodociągów i Kanalizacji, zaś od 2011 r. uczestniczy w pracach CEN/TC 165 / WG 10 Installation of buried pipes for gravity drain and sewer systems.
W webinarze wzięło udział ok. 130 uczestników, w większości przedstawicieli firm wodociągowych zrzeszonych w Izbie Gospodarczej „Wodociągi Polskie”. Nie zabrakło również projektantów oraz wykonawców sieci wodociągowych i kanalizacyjnych.
Cały zapis webinara wraz z poszczególnymi prezentacjami i nagraniami prelekcji znajduje się TUTAJ.