Tegoroczny Światowy Dzień Wody poświęcony jest wodzie znajdującej się pod ziemią, a jego hasło to:
„Wody podziemne – czynienie niewidocznego widocznym”
Światowy Dzień Wody został on ustanowiony przez Organizację Narodów Zjednoczonych w 1992 roku. Jego celem jest zwrócenie uwagi społeczeństwa na problemy związane z zasobami słodkiej wody na świecie i jej marnotrawieniem.
Wody podziemne są niewidoczne, ale ich wpływ na ludzkość jest nie do przecenienia. Ukryte pod naszymi stopami są skarbem, który wzbogaca nasze życie. W najbardziej suchych częściach świata często jest to jedyne źródło wody pitnej.
Prawie cała słodka woda na świecie znajduje się pod ziemią zasilając systemy sanitarne, rolnictwo i przemysł. W wielu miejscach działalność człowieka powoduje nadmierne zużycie i zanieczyszczenie wód podziemnych. W innych miejscach po prostu nie wiemy, ile wody znajduje się pod powierzchnią ziemi.
Dlaczego powinniśmy dbać o wody podziemne?
Na wielu obszarach wody gruntowe są nadmiernie wykorzystywane, ponieważ z warstw wodonośnych pobiera się więcej wody niż jest uzupełniane przez opady deszczu i śniegu.
Zanieczyszczenie wód podziemnych stanowi szczególny problem, którego rozwiązanie może zająć dziesięciolecia, a nawet stulecia.
Badania, ochrona i zrównoważone wykorzystanie wód podziemnych będą miały kluczowe znaczenie dla przetrwania i dostosowania się do zmian klimatu oraz zaspokojenia potrzeb rosnącej populacji.