W dniach 6–7 września br. odbyła się konferencja Pipes XIII poświęcona najnowszym rozwiązaniom w zakresie produkcji i zastosowania rur z tworzyw sztucznych. W tym roku gospodarzem konferencji był południowoafrykański Johannesburg, zaś samo wydarzenie zostało zorganizowane we współpracy ze stowarzyszeniem Plastic Pipe Conference Association (PPCA).
- PPCA jest organizatorem największej na świecie konferencji dotyczącej zagadnień związanych z rurami z tworzyw sztucznych Plastic Pipes, odbywającej się w cyklu dwuletnim. Konferencja Pipes XIII jest wydarzeniem typu spin-off w stosunku do konferencji PPCA - wyjaśnia Jan Venter, dyrektor generalny Południowoafrykańskiego Stowarzyszenia Producentów Rur z Tworzyw Sztucznych (SAPPMA) - Postęp techniczny zaprezentowany na ostatniej konferencji PPXX w Amsterdamie ma niezwykle istotne implikacje dla lokalnych inwestycji infrastrukturalnych, również południowoafrykańskich. Dla tych, którzy nie mogli uczestniczyć w PPXX, nasza konferencja w Johannesburgu była doskonałą okazją do bycia na bieżąco z osiągnięciami najnowszych technologii.
- Wielu prelegentów na Pipes XIII zostało wybranych spośród autorów wykładów naszej konferencji w Amsterdamie - mówi Zoran Davidovski, przewodniczący Komitetu Organizacyjnego Konferencji Plastic Pipes - Od ponad 85 lat rurociągi z tworzyw sztucznych na całym świecie przynoszą znaczne korzyści środowiskowe, operacyjne i ekonomiczne. Wszechstronność tworzyw sztucznych jest źródłem nieustannych innowacji dla naszej technologii rur i handlu. Dzięki tak dynamicznemu postępowi i ludziom zaangażowanym w rozwój naszego sektora, nie można było przegapić konferencji w Johannesburgu - dodaje Davidovski.
Tematy poruszane podczas konferencji Pipes XIII dotyczyły zagadnień związanych z jakością rur HDPE i PVC, trendami produkcyjnymi, normami instalacyjnymi i nowymi zastosowaniami.
- Główni użytkownicy naszych rozwiązań i technologii, a wśród nich przedsiębiorstwa wodociągowe, gazowe, kanalizacyjne i telekomunikacyjne, oczekują najnowocześniejszych i niezawodnych materiałów na rury z tworzyw sztucznych. Nasza konferencja odbyła się pod hasłem „Wszechstronność rur z tworzyw sztucznych”, a wydarzenie z pewnością spełniło oczekiwania. Wysoki poziom referatów i ogromne zainteresowanie konferencją, wskazują że nasze stowarzyszenie odgrywa istotną rolę w całym łańcuchu wartości rur z tworzyw sztucznych w Afryce Południowej - mówi Jan Venter.
W trakcie konferencji wyróżniono 2 referaty. Oba dotyczą przesyłu wodoru jako mieszanki lub zamiennika gazu ziemnego. - W niektórych częściach świata wodór jest już wykorzystywany do zasilania transportu publicznego. Jego przyszłe wykorzystanie jest tym bardziej atrakcyjne, że może być on wytwarzany za pomocą energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych – powiedział Zoran Davidovski, wręczając wyróżnienia.
Derek Muckle z Radius Systems został nagrodzony za pracę zatytułowaną „An evidential approach to the use of Polyethylene Pipe for Hydrogen Fuel Gases”. - Artykuł Dereka Muckle'a porusza istotny i aktualny temat - tłumaczy Davidovski - Dowodzi, że istniejące obecnie sieci rurociągów ciśnieniowych z polietylenu mogą być przydatne do transportu wodoru jako (częściowego) zamiennika gazu ziemnego do konsumentów.
Sjoerd Jansma z KIWA został nagrodzony za referat na temat rur PVC, wygłoszony na PPXX. Jest on również powiązany z sektorem dystrybucji gazu i nosi tytuł „Finding the relationship between non-destructive test methods and the tensile impact test on PVC pipes”.